آجیل بهترین میان وعده دوران لاغری و کاهش وزن!

Image result for ‫گردو و بادام‬‎

مطالعات جدید نشان داده اند که  دانه های خوراکی هم وزن راکم میکنند هم فواید بسیاری برای سلامتی انسان دارند.

درست مطابق معمول نباید فراموش کنید که، اساس لاغری شما اصلاح رفتارهای غلط و اشتباه تغذیه است. و در صورتی که به شیوه و تکنیک های ۴ کلید طلایی لاغری دائمی پایبند باشید، میتوانم به شما قول بدهم که آجیل ها بهترین میان وعده برای شما هستند. آجیل حاوی مواد مغذی فراونی ازجمله فولیک اسید، ویتامین دی، مس،منیزیم،فیبر وچربی های تک غیراشباعی می باشد.

همچنین آجیل سرشار از پروتئین است که برای شما فوق العاده مفید و ضروریست و بعنوان کاهنده طبیعی اشتها عمل میکند، زیرا به آرامی در سیستم گوارش شما، هضم شده  وبطور طبیعی به کندی جذب و وارد جریان خون می شود.

وقتی ۴ کلید طلایی را عمل میکنید، تقریباً تمام انرژی موجود در پروتئین آجیل بعنوان سوخت بدن برای اعمال متابولیک بدن تان مصرف می شود. به همین دلیل کمتر به صورت چربی ذخیره می شود.  بنابراین، مغزها نه تنها برای شما مفید هستند بلکه با کاهش اشتهای شما به کاهش وزن شما کمک فراوانی میکنند.

این نکته مهم را فراموش نکنید که با مصرف چهار یا پنج وعده آجیل درهفته،خطر بیماریهای عروق کرونری قلب تا۵۰% کاهش می یابد. ۵ تا۱۰% کلسترول بد خون  کاهش م یابد به این  دلیل که وجود چربی های تک غیر اشباعی در آجیل برای قلب مفید می باشد.

چربی آجیل، تولید وجذب کلسترول بد را مهار میکند و هرچقدر میزان کلسترول بد درخون  کمتر باشد بیماری قلبی نیز کمتر خواهد بود.

چربیهای تک غیراشباعی میتوانند فشارخون را نیز کاهش دهند زیرا خاصیت ارتجاعی عروق خونی را به حالت طبیعی بازگردانده،شریان ها را بازنگه میدارند.

تمام آجیلها، به خصوص گردو و بادام، موجب آزاد سازی هورمونی به نام کوله سیستوکینین ازمغز می شود که مکانیزم کنترل اشتها را فعال میکند وازگرسنگی جلوگیری میکند. لازم به ذکر است که تنها شصت گرم بادام، قادر به آزاد کردن این هورمون  ضد اشتها است. فراموش نکنید هر بار فقط به اندازه یک مشت از این خوراکیهای خوش طعم را مصرف کنید.

Image result for ‫گردو و بادام‬‎

بهترین مغزها

در فهرست زیرنام بهترین آجیل ها و خواص آنرا ذکرمیکنیم.

بادام: پانزده گرم یا دوازده عدد (هشتاد کالری، هفت گرم چربی، پروتئین فراوان،منیزیم،کلسیم و ویتامین ئی)

گردو: پانزده گرم یا هفت عدد (نود کالری،نه گرم چربی، امگا۳ و آلفا لینولئیک اسید)

فندق: پانزده گرم یا ده عدد(۸۵ کالری،هشت گرم چربی،پروتئین ئی،فیبر وآهن)

بادام هندی: پانزده گرم یا ده عدد(هشتادکالری،شش گرم چربی،مس،منیزیم وآهن)


Image result for ‫گردو و بادام‬‎

گردو

مواد مغذی موجود در گردو حاوی ال-آرژنین(l-arginine) است که شریان ها را مبسط میکند و درنتیجه فواید قلبی عروقی فراوانی دارد. گردو هم چنین حاوی فیبر، اسید فولیک، گاما-توکوفرول و سایر آنتی اکسیدانهاست که ازتصلب شریان جلوگیری میکنند.

تحقیقات که در ماه مارس ۲۰۰۲ درمجله علم تغذیه چاپ شد، نشان داد که گردوها بین تمام گیاهان خوراکی بیش ترین میزان آنتی اکسیدان ها را دارا هستن. همچنین درمقاله ای که در آوریل ۲۰۰۴ درمجله جریان خون چاپ شد دکتر امیلوی رز ازبیمارستان بارسولنا اذعان کرد که گردو یک غذای کامل بدون ترکیبات تشکیل دهنده است که به طورجداگانه، تواسنته است چنین اثرات مفیدی برای قلب به همراه داشته باشد. وی افزود گردوها از سایر انواع خشکبار متمایز هستند زیرا حاوی آلفا لینوولئیک اسید (ALA ) بالایی هستند و امگا۳ گیاهی دارند که این ماده میتواند خاص مفیدی برای قلب درخود داشته باشد.

انواع دیگر خشکبار نیز برای بدن مفیدند، البته به خوبی فهرست قبلی نیستند. در زیر چند نمونه ازاین نوع خشکبار ومیزان مواد تشکیل دهنده آن ها ذکر کرده ایم:

بادام زمینی : پانزده گرم یا بیست عدد(هشتاد کالری، هفت گرم چربی، پروتئین، آهن و فولات فراوان)

پسته: پانزده گرم یا ۲۳ عدد(۷۸ کالری، ۶٫۳ گرم چربی، مقادیر زیادی پتاسیم، فیبر و پروتیئن )

 

خواص درمانی آجیل برای بیماریهای قلبی

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!