آتش تقی پور: هر روز کدو و هویج پخته می خورم

diet03458639578639485693845698378946آتش تقی پور متولد ۱۳۲۴ و از جمله بازیگران پرسابقه و پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون است . او بازی در فیلم های زبان مادری، مهتاب روی سکو، شب واقعه، زیر درخت هلو، تارزن و تارزان، مسافران و عروس حلبچه و سریال‌هایی همچون خانه ای در تاریکی، تفنگ سرپر، شب دهم، مسافر، فروشگاه، فاصله و سربداران را در کارنامه هنری خود دارد.

سلامت آنلاین با این بازیگر پیشکسوت در حوزه سلامتی و بهداشت و درمان گفتگو کرده است که از نظر می گذرد.

آقای تقی‌پور، چرا این روزها بیماری و ناراحتی‌های جسمانی میان مردم زیاد شده است؟

یکی از دلایل قاعدتا باید آلودگی هوا باشد. مهم‌تر از هوا، گرفتاری‌های فکری را می‌توان عنوان کرد. دلشوره و نگرانی به تدریج در بدن انسان‌ها رسوخ کرده و همین باعث ناراحتی‌های جسمانی و روحی می شود. استرس و اضطراب عامل بیماری است.

به نظر شما چرا مردم کم طاقت شده‌اند و حوصله گذشته را ندارند؟

برای این‌که کارد به استخوان‌ها رسیده و کوچکترین بهانه و بازخوردی منجر به خشم می‌شود. وضعیت اقتصادی، سیاسی، فرهنگی همه در این کم طاقتی موثر است.

 به قول سعدی: من از بی‌نوایی نیم روی زرد/ غم بی‌نوایی رخم زرد کرد

وقتی همنوعان‌مان خوشحال نباشند و در چهره آن‌ها نگرانی وجود داشته باشد چه بخواهیم و چه نخواهیم احساس ناراحتی و بدحالی خواهیم کرد.

آقای تقی‌پور چند سال دارید؟

۷۰ سال.

دل‌تان چند ساله است؟

۲۵ ساله، البته این را خودم می‌گویم ولی باید از دیگران پرسید و در عمل دید. به قول شاعر مشک آن است که خود ببوید نه آن که عطار بگوید.

روزتان را چگونه سپری می‌کنید؟

تلویزیون تماشا می‌کنم، کتاب می‌خوانم، پیام‌هایم را چک می‌کنم، به دوستانم تلفن می‌زنم و گاهی دست به قلم می‌شوم و مطالبی می‌نویسم.

از این دوره سنی راضی هستید و دوست ندارید دوباره به دوران جوانی بازمی‌گشتید؟

از سنم راضی هستم. کسی که آرزوی برگشت به دوره قبل را داشته باشد حتما از وضعیت موجود راضی نیست. نه، دوست ندارم برگردم اما اگر این اتفاق بیفتد راه بهتری را برای زندگی برمی‌گزینم.

آقای تقی‌پور ان شاءالله که سلامت هستید و مشکل خاصی ندارید؟

چون دکتر نرفته و آزمایشی نداده‌ام نمی‌دانم اما فکر کنم سالم باشم. ولی قاعدتا اگر به دکتر مراجعه کنم حتما امراض مختلفی را کشف می‌کند. انسان خودش را گول بزند که مریضی ندارم خیلی بهتر است.

از رژیم غذایی خاصی پیروی می‌کنید؟

سعی می‌کنم غذای سرخ کردنی و چرب مصرف نکنم. میوه زیاد می‌خورم.   کدو و هویج بخارپز شده را نیز در غذای روزانه خود می‌گنجانم.

رژیم غذایی‌تان نسبت به دوران جوانی چقدر تغییر کرده است؟

خیلی، در مصرف برخی غذاها به خاطر بالارفتن سن و سالم محدویت دارم. یک‌بار که برای بالا بودن چربی خونم به دکتر مراجعه کردم مرا مجبور به رعایت رژیم غذایی کرد و هیچ دارویی هم تجویز نکرد. در عرض ۶ ماه ۱۰ کیلو وزن کم کردم و چربی خونم هم متعادل شد. با این حال وقتی به مهمانی می‌روم نمی‌شود مراعات کرد و نخورد، گاهی در خوردن افراط می‌کنم.

غذای مورد علاقه تان؟

کباب کوبیده بناب را خیلی دوست دارم ولی زیاد مصرف نمی‌کنم آن هم به خاطر همان محدودیت‌هایی که گفتم.

اهل فست فود هم هستید؟

فست فود اصلا نمی‌خورم. فقط در جایی که مطمئن و باکیفیت باشد گاهی اوقات مصرف می‌کنم. نان سنگک تازه را با پنیر، گوجه و خیار و البته سبزی خیلی دوست دارم.

آشپزی هم می‌کنید؟

بله، به آشپزی علاقه دارم و غذایی که برای دیگران درست می‌کنم معمولا خوشایند و باب طبع‌شان است. برخی اوقات نیمرو و کوفته درست می‌کنم.

کوفته، چه غذای سختی؟

یک‌بار که بچه‌ها به خانه آمدند و مادرشان نبود من کوفته خوبی درست کردم. گاهی اوقات چیزهایی را قاطی و پاطی می‌کنم و غذاهایی را درست می‌کنم که طرف مقابل وقتی بشقاب غذایم را می‌بیند دوست دارد غذایش را با من عوض کند.

کله و پاچه چطور؟ دوست دارید؟

خیلی زیاد، آن هم با سیر له شده  در آب کله‌وپاچه و گوشت آن.

یادتان هست آخرین بار کی کله و پاچه خوردید؟

۴ ماه پیش بود.

نوشیدنی چطور، نوشابه می‌خورید یا آب؟

نوشابه را می‌توانم بگویم کم، فقط اگر پیتزا و غذای پرچرب بخورم. بیشتر آب مصرف می‌کنم.

چقدر در روز چای می‌نوشید؟

چای فقط اگر دم کردنی باشد می‌خورم آن هم کم. چای سبز و دمنوش‌های گیاهی خیلی مصرف می کنم.

آقای تقی‌پور  بیمه هستید؟

 بله، من بازیگر رسمی وزارت ارشاد بودم و وزارت‌خانه مرا بیمه کرده بود.

بیمه تکمیلی چطور؟

بیمه تکمیلی هم بله دارم.

از بیمه‌ای که دارید راضی هستید؟

خدا را شکر، تا به امروز که احتیاج نشده است.

وضعیت سلامت جامعه را چگونه ارزش‌یابی می‌کنید؟

سلامت کشور زیاد جالب نیست. دیروز خانمم می‌گفت معلمی را دیده که گوشه کفشش پاره بوده است. قاعدتا اگر انسان نتواند برای خود کفش مناسب بخرد طبیعتا از نظر تغذیه و سلامت خانواده‌اش هم در مضیقه خواهد بود.(سلامت آنلاین/ زهرا صلواتی)

منبع

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!