آبشارهایی تماشایی و خیال انگیز در ایران

safar-823487253784

دو آبشار «آنجلی کا» و «ترز» آبشارهایی تماشایی و خیال انگیز در ایران می باشند.

 

حتی اگر نگوییم که منطقه جذاب و کوهستانی سوادکوه بهشت ایران است ، این منطقه با طبیعت وحشی و افسونگر خود و دارا بودن مناطق ییلاقی، غارهای طبیعی، دره ها، رودخانه ها، چشمه سارهای زیبا، مناطق جنگلی و آبشارهای بکر و فریبنده می تواند عطش علاقمندان و دوستداران طبیعت را به طور کامل فرو نشاند.

منطقه زیبا و خوش آب و هوای جنگلی لفور قسمتی از شهرستان سواد کوه است که در بیست کیلومتری جنوب شرقی قائم شهر قرار دارد.

در سوادکوه شمالی ۸۴ آبشار با ارتفاع ۵۰ تا ۲۲۰ متر شناسایی شده است که باید ضمن معرفی ، امکان استفاده مسافران از این طبیعت فراهم شود.
آبشار «آنجلی کا»

با تلاش تیم کمیته گردشگری سوادکوه شمالی، بلند ترین آبشار ایران با عنوان «آنجیلی کا» به ارتفاع ۲۲۰ متر در آبان ۱۳۹۴ در دل جنگل های این منطقه شناسایی شد.
آبشار آنجیلی کا بلندترین آبشار سوادکوه است که می توان از سه مسیر کالی کلا، گالش کلا و رئیس کلا به این آبشار دسترسی پیدا کرد.

این آبشار در۳ کیلومتری روستای کالی کلای لفور قرار دارد و می تواند در صورت ایجاد راه دسترسی مناسب ، فرصت بهرمندی طبیعت دوستان را فراهم کند تا از این طریق امکان معرفی سوادکوه به جهان فراهم شود و همچنین برای مردم این شهرستان کسب درآمد شود.

 

safar-823487253785
آبشار آهکی

آبشار آهکی آبشار دیگری با ارتفاع ۳۲ متر است که دارای بهترین و زیباترین زیستگاه طبیعی است. این آبشار در روستای گالش کلای لفور سوادکوه شمالی قرار دارد.
آبشار «سله بن»

آبشار سله بن در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر پل سفید و در جانب غرب جاده اصلی تهران- شمال قرار دارد. منظره این آبشار به همراه چشم انداز تلفیقی کوهستانی و جنگلی همواره طبیعت گردان بی شماری را به خود جذب می نماید. برای رسیدن به این آبشار می توان از قطارهای محلی فیروزکوه نیز استفاده کرد.
آبشار «ترز»

«ترز» نام منطقه ای از جنگلها و مراتع لفور است که در یک منطقه نسبتاً مرتفع و در مناطق بالادست روستای «بورخانی» واقع شده است و به روستاهای «بورخانی» و «نفتچال» و ناحیه جنگلی «خربمرد» کاملا اشراف دارد.

 

از قدیم الایام تنها راه مواصلاتی مردم منطقه لفور به شهر شیرگاه و قائم شهر، مسیر مالرو جنگل ترز بود. شایان ذکر است که در برخی از منابع، از راه مالرو «ترز» بعنوان مسیر زمستانی جاده ابریشم یاد شده است.

شکوه و رونق منطقه جنگلی «ترز» به زمانی مربوط می شود که لفور پایتخت مازیار و جنگل «ترز» یک منطقه استراتژیک و دست نیافتنی برای دشمنان او بود.

در داخل جنگل پر رمز و راز «ترز» مسیر های زیر زمینی، غارها و تونل های مرموزی وجود دارد که فقط توسط بعضی از دامدارها و افراد قدیمی مشاهده شده است و بجز آنها کسی آدرس دقیق این مکان ها را ندارد.
در میان این جنگل زیبا ناگهان آبشار«ترز» در مقابل شما ظاهر می شود که از زیبایی شما را بهت زده می کند.جایی که آرزو می کنید ای کاش دوباره برمی گشتید و مهمان ناخوانده اش می شدید.

 

safar-823487253786

آبشار «چلاک»

یکی دیگر از آبشارهای سواد کوه آبشار «چلاک» است که با ارتفاع زیاد ، به شکلی به پائین می ریزد که همواره بدلیل برخورد آب با سنگهای محل ریزش، در اطراف آن ابر بسیار زیبائی از قطرات ریز آب ایجاد می شود.

این آبشار در ۵۰ کیلومتری غرب شهر شیرگاه، در منتهی الیه غربی دهستان لفور، در اراضی جنگلی بالادست روستاهای «ریکو» و «غوزک» واقع شده است.
منابع: ایسنا، کویرها و بیابان های ایران، لنزور، شِوار نیوز، سوادکوهی ها

علیرضا عابدینی – بخش گردشگری تبیان

 

سفر عید و جاذبه های گردشگری ایران

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

تایید کنید که ربات نیستید !!!